Akú povrchovú úpravu zvoliť pri výbere vane či sprchovacej vaničky?

 

Výber správneho produktu

Veľmi dôležitá otázka pri výbere kvalitnej vane alebo sprchovacej vaničky je, ako si zvoliť jej povrchovú úpravu. V súčasnosti sa na trhu nachádza veľké množstvo výrobkov sanity, ktoré majú rôznu kvalitu a tým pádom aj rôznu cenu. V dôsledku toho je pre bežného kupujúceho veľmi ťažké rozhodnúť sa pri výbere správne. V prvom rade je veľmi dôležité uvedomiť si, že kúpeľňu nebudete prerábať každý rok, takže ide o investíciu na dlhšie obdobie.

Pri kúpe sanity máte na výber výrobky s povrchom smalt, akrylát alebo sanitárny povrch gelcoat, nazývaný aj gélový povrch. V tomto článku sa bližšie pozrieme na povrchovú úpravu gelcoat a jej porovnanie s akrylátom.

 

Čo to vlastne sanitárny Gel-Coat je a ako vzniká?

Sanitárny gelcoat je druh povrchovej úpravy vaní a sprchovacích vaničiek nadpriemernej kvality. Vzniká na báze izoftalánovej kyseliny v kombinácii nenasýtenej polyesterovej živice a prírodných materiálov. V jednoduchosti povedané, ide o nástrek, ktorý sa nanáša na kopyto formy striekacím zariadením. Na rozdiel od akrylátu, gelcoat predstavuje konštantnú vrstvu vďaka nanášaniu nástrekom a nie lisovaním. Takáto povrchová úprava so sebou prináša veľké množstvo výhod.

 

Gel-Coat a jeho výhody

Použitý gelcoat zabezpečí vaniam a sprchovacím vaničkám farebnú stálosť a odolnosť voči poškrabaniu. Zároveň, v prípade poškodenia je sanitárny povrch výrobku ľahko opraviteľný. Je možné veľmi ľahko opraviť škrabance, čipy, praskliny a opotrebované gelcoatové plochy. Okrem toho, zaručuje vysokú kvalitu a chráni výrobok proti pôsobeniu agresívnej vody, poveternostným vplyvom a teplotným výkyvom.

Ak máte teda záujem o kvalitný produkt do domácnosti alebo napríklad do hotelového zariadenia, vhodné riešenie predstavuje vaňa, resp. vanička z konštrukčného laminátu alebo liateho mramoru s povrchovou úpravou gelcoat. Kvalitný gelcoat vám zaručí tvarovú stálosť, antibakteriálnu ochranu povrchu a nenáročnú údržbu.

 

Sklolaminát alebo liaty mramor?

Výrobky zo sklolaminátu nemajú žiadne dodatočné výstuže, či už kovové alebo z tvrdeného polystyrénu a i napriek tomu garantujú nosnosť viac ako 500 kg. To o kvalite tohto materiál i jeho trvácnosti veľa napovedá.

Luxusnejším variantom sprchovacích vaničiek s povrchovou úpravou gelcoat sú výrobky z liateho mramoru. Tie zaujmú zákazníka najmä svojím exkluzívnym tvarom a nízkou výškou do 35 mm, dokonca v prípade série LINDE len 25 mm. Aj v tomto prípade o kvalite liateho mramoru svedčí aj jeho nosnosť, ktorá je až 300 kg. Vďaka použitiu spomínanej povrchovej úpravy vám budú tieto výrobky slúžiť najmenej 10 rokov. Naša spoločnosť na svoje výrobky dáva záruku v podobe 5+5 rokov.

 

Vane s povrchom Gel-Coat verzus akrylát

O vaničkách sme si toho povedali už dosť, ale čo vane? Prečo si vybrať práve vaňu s povrchovou úpravou gelcoat?

Súčasná produkcia vaní má viacero technológií výroby, teda keď sa zameriame na takzvané plastové vane, pri ktorých je povrchová úprava akrylát. S touto povrchovou úpravou sa v domácnostiach stretávame najčastejšie. Dôležité je však vedieť, že akrylát je na začiatku procesu spracovania tabuľa, ktorá sa následne lisuje na formu, čím vzniká požadovaný tvar vane. Pri tomto procese dochádza k tomu, že vzniká príliš tenká časť materiálu na hranách – rohoch, kde sa tabuľa lisuje, čo predstavuje značnú nevýhodu. Ďalšie nevýhody sú, že plastová vaňa je síce pri kúpe žiarivo biela, no nie je farebne stála a postupom času žltne. Určite to poznáte. Príkladom sú plastové lišty na bielych spotrebičoch vo vašej kuchyni, ktoré časom svoju bielosť stratia a nahradí ich žltá farba a krehkosť materiálu. V neposlednom rade, na akrylátové vane veľká časť výrobcov neponúka opravné sady a pri poškodení výrobku je oprava takmer nemožná, respektíve neestetická.

Ako sme už uviedli, pri vaniach s povrchovou úpravou gelcoat je tento povrch na rozdiel od akrylátu farebne stály, antibakteriálny a v prípade poškodenia plne opraviteľný.

 

Rada na záver

Samozrejme, každá povrchová úprava má svoje výhody a nevýhody, no správny výber spočíva v tom, uvedomiť si, z akého materiálu je daný výrobok vyrobený a akú má povrchovú úpravu. Lebo ako sa hovorí: „Nie je vždy všetko zlato, čo sa blyští!“