Vaničku do sprchovacieho kúta, alebo odtokový žľab?

Ste športovejší typ a pred vaňou v kúpeľni uprednostňujete rýchlu a pohodlnú očistu na peknom a bezpečnom mieste? Ak práve rekonštruujete, či budujete si nový domov, zaiste stojíte pred otázkou, čo uprednostníte v sprchovacom kúte. Vaničku do sprchového kúta, alebo odtokový žľab?

 

Ak vo vašom rozhodovaní preváži vanička do sprchového kúta a vyberiete si niektorú z ponuky našej spoločnosti, budete mať v ruke hneď niekoľko tromfov – hygienu, bezpečnosť, bezbariérovosť, ľahkú údržbu, farebnú variabilitu  a dlhú životnosť. Stojí za to pozrieť sa na ne bližšie.

 

 

Sprchovací kút nie je iba o umývaní

 

Hoci u mnohých z nás potreba funkčnosti prevažuje nad estetikou veci, v prípade vybavenia sprchovacích kútov ju netreba preceňovať. Denná očista v príjemnom, farebne vyladenom prostredí nás vie výborne pripraviť na nový deň, respektíve pohodový večer po návrate z práce.

 

To všetko môžeme dosiahnuť, ak venujeme výberu prvkov do sprchovacieho kúta dosť pozornosti, ak uprednostníme kvalitu a nadčasovosť pred rýchlymi riešeniami, ktoré v konečnom dôsledku vôbec nemusia byť lacnejšie.

 

Prečo dať prednosť vaničke pred žľabom

 

Poďme si ale najskôr vysvetliť, prečo je lepšie uprednostniť sprchové kúty s vaničkou pred odtokovým žľabom či vpusťou.

 

Vanička predstavuje jednoliaty neporézny celok, ktorý nemá špáry, iba minimum spojov medzi vaničkou a stenou. Samozrejme, treba ich izolovať, ale ide naozaj o nevyhnutné minimum. Kdežto pri žľaboch je potrebná komplexná izolácia medzi žľabom a dlažbou, a to vo viacerých vrstvách.

 

Najmä v drevostavbách, ktoré sú medzi stavebníkmi dnes veľmi obľúbené, je riziko prasknutia hydroizolácie medzi žľabom a dlažbou niekoľkonásobne vyššie ako pri použití sprchovacieho kúta s vaničkou. Navyše, poškodenie hydroizolácie medzi žľabom a dlažbou sa spravidla prejaví až po mesiacoch a vtedy je už vodou nasiaknuté celé murivo, fasáda či podlaha. Ak sa poškodí vanička, vidieť to ihneď a problém je možné odstrániť s minimálnymi nákladmi.

 

 

Ani nové murované stavby nie sú bez rizika. Prasknutie izolácie medzi žľabom a dlažbou je oproti vaničke niekoľkonásobne vyššie, lebo stavba nie je ešte usadená, dodatočne sa hýbe, čo je základnou príčinou poškodenia izolácie a podtekania žľabu. Pri vaničke nie je potrebné ani po rokoch obnovovať žiadne špáry, pri pokladaní dlažby so žľabom ale áno.

 

A nakoniec ešte jeden bonus v prospech sprchovacej vaničky. Je na dotyk teplejšia, chodidlo sa v nej „cíti“ komfortnejšie ako pri dlažbe, ktorá v chladivom efekte vyhráva. Deti určite dajú prednosť vaničke pred dlažbou a dospelí zrejme nebudú v tomto výbere výnimkou.

 

Veľkosť a bezbariérovosť

 

Ak si chcete pri dennej hygiene vytvoriť potrebnú pohodu, je dôležité zvážiť, aké veľké miesto chceme pre sprchový kút zvoliť – či uprednostníme mramorové vaničky, samonosné vaničky do sprchy, resp. riešime vybavenie sprchovacieho kúta do bytového jadra. Na každú z týchto možností máme v našej spoločnosti riešenie – širokú ponuku veľkostí, materiálov, dizajnu či servisu.

 

Ak rekonštruujete bytové jadro, naša spoločnosť má v ponuke sprchové vaničky s rozmermi 900×900 mm v prevedení oblúk vo viacerých výškových verziách. Pri samonosných vaničkách ponúkame rozmery v šírke 800 a 900 mm a dĺžke 800 a 900 mmv štvorcovom i oblúkovom prevedení s viacerými variantmi výšky.

 

 

Najviac veľkostných variácií máme u vaničiek z liateho mramoru. Liaty mramor je zmes živice, ktorá slúži ako spojivo, a prírodných materiálov – dolomit či vápenec, ktoré vypĺňajú výrobok. Ide o veľmi stabilný materiál, ktorý vďaka ochrannej vrstve Gelcoat na povrchu zamedzuje nasiaknutiu vodou.

 

Naše vaničky Linde ponúkame v šírke od 800-900-1000 mm a dĺžke 800-900-1000-1100-1200 mm, niektoré v oblúkovom prevedení. Môžu mať rôznu hrúbku – od 25 cez 30 po 35 mm, v slim verzii (25 mm) poskytuje vytvorenie bezbariérového sprchovacieho kúta porovnateľného s bezbariérovým vstupom so žľabom. Táto variabilita umožňuje vytvoriť pre zákazníka sprchovú vaničku takpovediac na mieru.

 

Okrem funkčnosti aj estetika a hygiena

 

Ak ste sa rozhodli pre vaničku, je dobre zdôrazniť okrem technických predností aj tie estetické či hygienické. Sanita v kúpeľni (umývadlo, toaleta, bidet) má spravidla bielu farbu, preto je vhodná aj pri vaničke. Aj so sifónom do sprchovej vaničky sa dá pohrať. Krytka nízkeho sifónu na vaničkách Linde je z rovnakého materiálu ako vanička, nič teda nenarúša dizajn povrchu. Žiaden chróm, nerez či iné prvky.

 

 

No rátame aj s náročnými zákazníkmi, ktorí sa radi hrajú s dizajnom kúpeľne a ponúkame krytku sifónu vo viac ako tisíc odtieňoch RAL, čo umožní zladiť ju s ostatnými doplnkami v kúpeľni. Aj táto možnosť uprednostní vaničky pred žľabmi.

 

Ale nie iba to. Moderní ľudia uprednostňujú jednoduchú údržbu, a tá je pri vaničke určite ľahšia ako pri žľabe, lebo špáry v dlažbe treba opakovane čistiť. Vanička je vyspádovaná z každého miesta do odpadu, netvoria sa v nej mokré plochy, v ktorých by stála voda. Pri žľabe je spádovanie z každého rohu veľmi ťažko vytvoriť, a tak sa môže stať, že dlhšie sprchovanie skončíte s pocitom, že stojíte v kaluži vody.

 

A ešte ďalšie plus vaničke do sprchy – vytváranie plesní a húb v nej má oveľa nižšiu pravdepodobnosť ako pri dlažbe a odtokových žľaboch.

 

Dajte na rady odborníkov

 

Tak ako, presvedčili sme vás? Ak váhate, posuňte svoje otázky odborníkom. Prácu našej spoločnosti dobre poznajú. Vedia, že aj v prípade vaničiek do sprchovacích kútov ide o ručnú výrobu s možnosťou úpravy výrobkov na mieru s využitím antibakteriálnej sanitárnej úpravy, so záručným a pozáručným servisom, možnosťou farebnej úpravy a opraviteľnosti gélového povrchu.

 

Sprchové kúty si plánujete a navrhujete na veľa rokov. Vyberajte si ich výbavu tak, aby vám po celý ten čas nielenže slúžili bez väčších opráv či údržby, ale aj vyzerali rovnako dobre ako vtedy, keď ste sa tešili na prvé sprchovanie v nich.